KYOCERA AVX SR215C473JAA
Part No.:
SR215C473JAA
Package:
Datasheet:
AnpuSR215C473JAA.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Series:
SkyCap® SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads - Kinked
1. How to order SR215C473JAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR215C473JAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR215C473JAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR215C473JAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR215C473JAA.
Image SR215C473JAA
Part Number SR215C473JAA
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Packaging Bulk
Product Status Discontinued at Digi-Key
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)