KYOCERA AVX SR305A333FAR
Part No.:
SR305A333FAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSR305A333FAR.pdf
Description:
CAP CER 0.033UF 50V NP0 RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR305A333FAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR305A333FAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR305A333FAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR305A333FAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR305A333FAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SR305A333FARTR2 SR305A333FAR
Part Number SR305A333FARTR2 SR305A333FAR
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series * SkyCap® SR
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Capacitance - 0.033 µF
Tolerance - ±1%
Voltage - Rated - 50V
Temperature Coefficient - C0G, NP0
Operating Temperature - -55°C ~ 125°C
Features - -
Ratings - -
Applications - General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type - Through Hole
Package / Case - Radial
Size / Dimension - 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) - 0.360" (9.14mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing - 0.200" (5.08mm)