KYOCERA AVX SR305C105KAA
Part No.:
SR305C105KAA
Datasheet:
AnpuSR305C105KAA.pdf
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.125" W (7.62mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR305C105KAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR305C105KAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR305C105KAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR305C105KAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR305C105KAA.
Image SR305C105KAA SR305C105KAA2265 SR305C105KAATR2 SR305C105KAA3261
Part Number SR305C105KAA SR305C105KAA2265 SR305C105KAATR2 SR305C105KAA3261
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR * * *
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active Active
Capacitance 1 µF - - -
Tolerance ±10% - - -
Voltage - Rated 50V - - -
Temperature Coefficient X7R - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C - - -
Features - - - -
Ratings - - - -
Applications General Purpose - - -
Failure Rate - - - -
Mounting Type Through Hole - - -
Package / Case Radial - - -
Size / Dimension 0.300" L x 0.125" W (7.62mm x 3.18mm) - - -
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm) - - -
Thickness (Max) - - - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) - - -