KYOCERA AVX SR305C474KAR
Part No.:
SR305C474KAR
Datasheet:
AnpuSR305C474KAR.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.125" W (7.62mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR305C474KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR305C474KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR305C474KAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR305C474KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR305C474KAR.
Image SR305C474KARTR1 SR305C474KAR SR305C474KARAP2 SR305C474KARTR2 SR305C474KARTR1-SCC
Part Number SR305C474KARTR1 SR305C474KAR SR305C474KARAP2 SR305C474KARTR2 SR305C474KARTR1-SCC
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR SkyCap® SR * * *
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Box (TB) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Capacitance 0.47 µF 0.47 µF - - -
Tolerance ±10% ±10% - - -
Voltage - Rated 50V 50V - - -
Temperature Coefficient X7R X7R - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C - - -
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose - - -
Failure Rate - - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole - - -
Package / Case Radial Radial - - -
Size / Dimension 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm) 0.300" L x 0.125" W (7.62mm x 3.18mm) - - -
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm) 0.300" (7.62mm) - - -
Thickness (Max) - - - - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) - - -