KYOCERA AVX SR305E155MAA
Part No.:
SR305E155MAA
Datasheet:
AnpuSR305E155MAA.pdf
Description:
CAP CER 1.5UF 50V Z5U RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR305E155MAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR305E155MAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR305E155MAA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR305E155MAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR305E155MAA.
Image SR305E155MAA
Part Number SR305E155MAA
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient Z5U
Operating Temperature 10°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)