KYOCERA AVX SR405C125KAR
Part No.:
SR405C125KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSR405C125KAR.pdf
Description:
CAP CER 1.2UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.460" (11.68mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR405C125KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR405C125KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR405C125KAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR405C125KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR405C125KAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SR405C125KAR
Part Number SR405C125KAR
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.460" (11.68mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)