KYOCERA AVX SR405C155KAR
Part No.:
SR405C155KAR
Datasheet:
AnpuSR405C155KAR.pdf
Description:
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.460" (11.68mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR405C155KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR405C155KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR405C155KAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR405C155KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR405C155KAR.
Image SR405C155KAR
Part Number SR405C155KAR
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.460" (11.68mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)