KYOCERA AVX SR405E475MAATR1
Part No.:
SR405E475MAATR1
Package:
Datasheet:
AnpuSR405E475MAATR1.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 50V Z5U RADIAL
Series:
SkyCap® SR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.460" (11.68mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR405E475MAATR1 on Anpu?
3. Are the SR405E475MAATR1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR405E475MAATR1?
Image SR405E475MAATR1
Part Number SR405E475MAATR1
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient Z5U
Operating Temperature 10°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.460" (11.68mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)