KYOCERA AVX SR501C105KAR
Part No.:
SR501C105KAR
Datasheet:
AnpuSR501C105KAR.pdf
Description:
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR501C105KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR501C105KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR501C105KAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR501C105KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR501C105KAR.
Image SR501C105KARTR2 SR501C105KAR
Part Number SR501C105KARTR2 SR501C105KAR
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series * SkyCap® SR
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Capacitance - 1 µF
Tolerance - ±10%
Voltage - Rated - 100V
Temperature Coefficient - X7R
Operating Temperature - -55°C ~ 125°C
Package / Case - Radial
Size / Dimension - 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) - 0.560" (14.22mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing - 0.400" (10.16mm)