KYOCERA AVX SR501C125KAR
Part No.:
SR501C125KAR
Datasheet:
AnpuSR501C125KAR.pdf
Description:
CAP CER 1.2UF 100V X7R RADIAL
Capacitance:
1.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR501C125KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR501C125KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR501C125KAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR501C125KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR501C125KAR.
Image SR501C125KAR
Part Number SR501C125KAR
Product Status Active
Capacitance 1.2 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)