KYOCERA AVX SR501C155KAR
Part No.:
SR501C155KAR
Datasheet:
AnpuSR501C155KAR.pdf
Description:
CAP CER 1.5UF 100V X7R RADIAL
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR501C155KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR501C155KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR501C155KAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR501C155KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR501C155KAR.
Image SR501C155KAR
Part Number SR501C155KAR
Product Status Active
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)