KYOCERA AVX SR501E105MAR
Part No.:
SR501E105MAR
Datasheet:
AnpuSR501E105MAR.pdf
Description:
CAP CER 1UF 100V Z5U RADIAL
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR501E105MAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR501E105MAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR501E105MAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR501E105MAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR501E105MAR.
Image SR501E105MAR
Part Number SR501E105MAR
Product Status Active
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient Z5U
Operating Temperature 10°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)