KYOCERA AVX SR501E155MAA
Part No.:
SR501E155MAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSR501E155MAA.pdf
Description:
CAP CER 1.5UF 100V Z5U RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® SR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
Z5U
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR501E155MAA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR501E155MAA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR501E155MAA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR501E155MAA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR501E155MAA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SR501E155MAA
Part Number SR501E155MAA
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient Z5U
Operating Temperature 10°C ~ 85°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)