KYOCERA AVX SR501E225MAATR1
Part No.:
SR501E225MAATR1
Datasheet:
AnpuSR501E225MAATR1.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 100V Z5U RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR501E225MAATR1 on Anpu?
3. Are the SR501E225MAATR1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR501E225MAATR1?
Image SR501E225MAATR1
Part Number SR501E225MAATR1
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient Z5U
Operating Temperature 10°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)