KYOCERA AVX SR501E225ZAR
Part No.:
SR501E225ZAR
Datasheet:
AnpuSR501E225ZAR.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 100V Z5U RADIAL
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
100V
Operating Temperature:
10°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.16mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SR501E225ZAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SR501E225ZAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SR501E225ZAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR501E225ZAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR501E225ZAR.
Image SR501E225ZAR
Part Number SR501E225ZAR
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance -20%, +80%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient Z5U
Operating Temperature 10°C ~ 85°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.400" (10.16mm)