KYOCERA AVX SR757C224KAATR1
Part No.:
SR757C224KAATR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSR757C224KAATR1.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 500V X7R RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® SR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.480" (12.20mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order SR757C224KAATR1 on Anpu?
3. Are the SR757C224KAATR1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR757C224KAATR1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SR757C224KAATR1
Part Number SR757C224KAATR1
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SkyCap® SR
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)