KYOCERA AVX SV03GC472KAR
Part No.:
SV03GC472KAR
Datasheet:
AnpuSV03GC472KAR.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 2KV X7R RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.370" L x 0.200" W (9.40mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.275" (6.99mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SV03GC472KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SV03GC472KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SV03GC472KAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SV03GC472KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SV03GC472KAR.
Image SV03GC472KAR
Part Number SV03GC472KAR
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SV
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.370" L x 0.200" W (9.40mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.275" (6.99mm)