KYOCERA AVX SV09AC105KAR
Part No.:
SV09AC105KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSV09AC105KAR.pdf
Description:
CAP CER 1UF 1KV X7R RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.772" L x 0.200" W (19.60mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.720" (18.30mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.673" (17.10mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SV09AC105KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SV09AC105KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SV09AC105KAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SV09AC105KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SV09AC105KAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SV09AC105KAR
Part Number SV09AC105KAR
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SV
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.772" L x 0.200" W (19.60mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.720" (18.30mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.673" (17.10mm)