KYOCERA AVX SV13GC472KAR
Part No.:
SV13GC472KAR
Datasheet:
AnpuSV13GC472KAR.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 2KV X7R RADIAL
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SV13GC472KAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SV13GC472KAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SV13GC472KAR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SV13GC472KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SV13GC472KAR.
Image SV13GC472KAR
Part Number SV13GC472KAR
Product Status Active
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)