KYOCERA AVX SV15KA101JAR
Part No.:
SV15KA101JAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuSV15KA101JAR.pdf
Description:
CAP CER 100PF 5KV NP0 RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
5000V (5kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.559" (14.20mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order SV15KA101JAR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SV15KA101JAR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SV15KA101JAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SV15KA101JAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SV15KA101JAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SV15KA101JAR SV15KA101JARTR1
Part Number SV15KA101JAR SV15KA101JARTR1
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SV SV
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 100 pF 100 pF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 5000V (5kV) 5000V (5kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features High Voltage High Voltage
Ratings - -
Applications General Purpose General Purpose
Failure Rate - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial
Size / Dimension 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm) 0.500" L x 0.200" W (12.70mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max) 0.559" (14.20mm) 0.559" (14.20mm)
Thickness (Max) - -
Lead Spacing 0.402" (10.20mm) 0.402" (10.20mm)