KYOCERA AVX TACK225M003PTA
Part No.:
TACK225M003PTA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 3V 0402
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TACmicrochip®, TAC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
3 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
15Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
K
Ratings:
Features:
General Purpose
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order TACK225M003PTA on Anpu?
3. Are the TACK225M003PTA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TACK225M003PTA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TACK225M003PTA
Part Number TACK225M003PTA
Manufacturer KYOCERA AVX
Series TACmicrochip®, TAC
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2.2 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 3 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 15Ohm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)