KYOCERA AVX TAJE107K020HNJ
Part No.:
TAJE107K020HNJ
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 100UF 10% 20V 2917
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
400mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
E
Ratings:
Features:
General Purpose
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order TAJE107K020HNJ on Anpu?
3. Are the TAJE107K020HNJ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TAJE107K020HNJ?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TAJE107K020HNJ
Part Number TAJE107K020HNJ
Manufacturer KYOCERA AVX
Series TAJ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 100 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 20 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)