KYOCERA AVX TAP227K016HSB
Part No.:
TAP227K016HSB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 220UF 10% 16V RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
500mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size Code:
R
Ratings:
Features:
General Purpose
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order TAP227K016HSB on Anpu?
3. Are the TAP227K016HSB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TAP227K016HSB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TAP227K016HSB.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TAP227K016HSB
Part Number TAP227K016HSB
Manufacturer KYOCERA AVX
Series TAP
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 220 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Lead Spacing 0.250" (6.35mm)