KYOCERA AVX TAP227M016HSB
Part No.:
TAP227M016HSB
Description:
CAP TANT 220UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
500mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size Code:
R
Qualification:
1. How to order TAP227M016HSB on Anpu?
3. Are the TAP227M016HSB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TAP227M016HSB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TAP227M016HSB.
Image TAP227M016HSB
Part Number TAP227M016HSB
Product Status Active
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Lead Spacing 0.250" (6.35mm)