KYOCERA AVX TPSV108K004R0040
Part No.:
TPSV108K004R0040
Description:
CAP TANT 1000UF 10% 4V 2924
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
40mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.148" (3.75mm)
Qualification:
1. How to order TPSV108K004R0040 on Anpu?
3. Are the TPSV108K004R0040 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPSV108K004R0040?
Image TPSV108K004R0040
Part Number TPSV108K004R0040
Product Status Active
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 4 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) 0.148" (3.75mm)