KYOCERA AVX TPSV476K035H0150
Part No.:
TPSV476K035H0150
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2924 (7361 Metric)
Description:
CAP TANT 47UF 10% 35V 2924
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TPS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
150mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.148" (3.75mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
V
Ratings:
Features:
General Purpose
Failure Rate:
Grade:
Qualification:
1. How to order TPSV476K035H0150 on Anpu?
3. Are the TPSV476K035H0150 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPSV476K035H0150?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TPSV476K035H0150
Part Number TPSV476K035H0150
Manufacturer KYOCERA AVX
Series TPS
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 47 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 35 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) 0.148" (3.75mm)