KYOCERA AVX TPSV477K006H0055
Part No.:
TPSV477K006H0055
Description:
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2924
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
55mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.148" (3.75mm)
Qualification:
1. How to order TPSV477K006H0055 on Anpu?
3. Are the TPSV477K006H0055 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPSV477K006H0055?
Image TPSV477K006H0055
Part Number TPSV477K006H0055
Product Status Active
Capacitance 470 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 6.3 V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max) 0.148" (3.75mm)