Linear Technology LT1129IT-3.3#PBF
Part No.:
LT1129IT-3.3#PBF
Manufacturer:
Linear Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AnpuLT1129IT-3.3#PBF.pdf
Description:
LT1129 - MICROPOWER LOW DROPOUT
Manufacturer:
Linear Technology
Series:
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.7V @ 700mA
Current - Output:
700mA
Current - Quiescent (Iq):
70 µA
Current - Supply (Max):
90 mA
PSRR:
64dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order LT1129IT-3.3#PBF on Anpu?
3. Are the LT1129IT-3.3#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1129IT-3.3#PBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LT1129IT-3.3#PBF
Part Number LT1129IT-3.3#PBF
Manufacturer Linear Technology
Series -
Package/Case TO-220-5
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 700mA
Current - Output 700mA
Current - Quiescent (Iq) 70 µA
Current - Supply (Max) 90 mA
PSRR 64dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)