Linear Technology LT1585ACT-1.5#PBF
Part No.:
LT1585ACT-1.5#PBF
Manufacturer:
Linear Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuLT1585ACT-1.5#PBF.pdf
Description:
LT1585 - 1.5V L/DROPOUT HS 5A LI
Manufacturer:
Linear Technology
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 5A
Current - Output:
5A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
72dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order LT1585ACT-1.5#PBF on Anpu?
3. Are the LT1585ACT-1.5#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1585ACT-1.5#PBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LT1585ACT-1.5#PBF
Part Number LT1585ACT-1.5#PBF
Manufacturer Linear Technology
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 5A
Current - Output 5A
Current - Quiescent (Iq) -
Current - Supply (Max) -
PSRR 72dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature 0°C ~ 125°C