Linear Technology LT1585CT-1.5#PBF
Part No.:
LT1585CT-1.5#PBF
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuLT1585CT-1.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 4.6A TO220-3
Package/Case:
TO-220-3
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 4.6A
Current - Output:
4.6A
PSRR:
72dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order LT1585CT-1.5#PBF on Anpu?
3. Are the LT1585CT-1.5#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1585CT-1.5#PBF?
Image LT1585CT-1.5#PBF LT1585CT-3.45#PBF
Part Number LT1585CT-1.5#PBF LT1585CT-3.45#PBF
Manufacturer Linear Technology Linear Technology
Series - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 3.45V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 4.6A 1.4V @ 7A
Current - Output 4.6A 4.6A
Current - Quiescent (Iq) - -
Current - Supply (Max) - -
PSRR 72dB (120Hz) 72dB (120Hz)
Control Features - -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C 0°C ~ 150°C (TJ)