Linear Technology LT1587CM-3.6#PBF
Part No.:
LT1587CM-3.6#PBF
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuLT1587CM-3.6#PBF.pdf
Description:
3A LOW DROPOUT FASTRESPONSE POSI
Package/Case:
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 3A
Current - Output:
3A
PSRR:
72dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DDPAK-3
1. How to order LT1587CM-3.6#PBF on Anpu?
3. Are the LT1587CM-3.6#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1587CM-3.6#PBF?
Image LT1587CM-3.6#PBF
Part Number LT1587CM-3.6#PBF
Manufacturer Linear Technology
Series -
Package/Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) -
Current - Supply (Max) -
PSRR 72dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature 0°C ~ 125°C