Linear Technology LT1587CT-1.5#PBF
Part No.:
LT1587CT-1.5#PBF
Package:
TO-220-3
Datasheet:
AnpuLT1587CT-1.5#PBF.pdf
Description:
LOW DROPOUT FASTRESPONSE POSITIV
Package/Case:
TO-220-3
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 3A
Current - Output:
3A
PSRR:
72dB (120Hz)
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order LT1587CT-1.5#PBF on Anpu?
3. Are the LT1587CT-1.5#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1587CT-1.5#PBF?
Image LT1587CT-1.5#PBF LT1587CT#PBF
Part Number LT1587CT-1.5#PBF LT1587CT#PBF
Manufacturer Linear Technology Linear Technology
Series - -
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Adjustable
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 1.25V
Voltage - Output (Max) - 5.5V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 3A 1.3V @ 3A
Current - Output 3A 3A
Current - Quiescent (Iq) - 10 mA
Current - Supply (Max) - -
PSRR 72dB (120Hz) -
Control Features - -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C