Linear Technology LT1763MPS8-2.5#PBF
Part No.:
LT1763MPS8-2.5#PBF
Manufacturer:
Linear Technology
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AnpuLT1763MPS8-2.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8SO
Manufacturer:
Linear Technology
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
75 µA
Current - Supply (Max):
16 mA
PSRR:
65dB (120Hz)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SO
1. How to order LT1763MPS8-2.5#PBF on Anpu?
3. Are the LT1763MPS8-2.5#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1763MPS8-2.5#PBF?
Image LT1763MPS8-2.5#PBF
Part Number LT1763MPS8-2.5#PBF
Manufacturer Linear Technology
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 75 µA
Current - Supply (Max) 16 mA
PSRR 65dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -55°C ~ 125°C