Linear Technology LT1764AET-1.8
Part No.:
LT1764AET-1.8
Manufacturer:
Linear Technology
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AnpuLT1764AET-1.8.pdf
Description:
LT1764 - IC VOLT REG FIXED 1 3A
Manufacturer:
Linear Technology
Series:
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.66V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
1.5 mA
Current - Supply (Max):
200 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order LT1764AET-1.8 on Anpu?
3. Are the LT1764AET-1.8 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1764AET-1.8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LT1764AET-1.8.
Image LT1764AET-1.8
Part Number LT1764AET-1.8
Manufacturer Linear Technology
Series -
Package/Case TO-220-5
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.66V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Current - Supply (Max) 200 mA
PSRR 63dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)