Linear Technology LT1764EFE-2.5#PBF
Part No.:
LT1764EFE-2.5#PBF
Manufacturer:
Linear Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLT1764EFE-2.5#PBF.pdf
Description:
LT1764 - FAST TRANSIENT RESPONSE
Manufacturer:
Linear Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
1.5 mA
Current - Supply (Max):
200 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-TSSOP-EP
1. How to order LT1764EFE-2.5#PBF on Anpu?
3. Are the LT1764EFE-2.5#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1764EFE-2.5#PBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LT1764EFE-2.5#PBF
Part Number LT1764EFE-2.5#PBF
Manufacturer Linear Technology
Series -
Package/Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 3A
Current - Output 3A
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Current - Supply (Max) 200 mA
PSRR 63dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C