Linear Technology LT1963AEQ-1.5
Part No.:
LT1963AEQ-1.5
Manufacturer:
Linear Technology
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLT1963AEQ-1.5.pdf
Description:
LT1963A - 1.5A, LOW NOISE, FAST
Manufacturer:
Linear Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
1.5 mA
Current - Supply (Max):
120 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DDPAK-5
1. How to order LT1963AEQ-1.5 on Anpu?
3. Are the LT1963AEQ-1.5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1963AEQ-1.5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LT1963AEQ-1.5.
Image LT1963AEQ-1.5
Part Number LT1963AEQ-1.5
Manufacturer Linear Technology
Series -
Package/Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA
Current - Supply (Max) 120 mA
PSRR 63dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)