Linear Technology LT1963AET-1.5#PBF
Part No.:
LT1963AET-1.5#PBF
Manufacturer:
Linear Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AnpuLT1963AET-1.5#PBF.pdf
Description:
LT1963 - LOW NOISE, FAST TRANSIE
Manufacturer:
Linear Technology
Series:
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
1.5 mA
Current - Supply (Max):
120 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order LT1963AET-1.5#PBF on Anpu?
3. Are the LT1963AET-1.5#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1963AET-1.5#PBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LT1963AET-1.5#PBF LT1963AET-2.5#PBF
Part Number LT1963AET-1.5#PBF LT1963AET-2.5#PBF
Manufacturer Linear Technology Linear Technology
Series - -
Package/Case TO-220-5 TO-220-5
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 2.5V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA 1.5 mA
Current - Supply (Max) 120 mA 120 mA
PSRR 63dB (120Hz) 63dB (120Hz)
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C