Linear Technology LT3015ET-15#PBF
Part No.:
LT3015ET-15#PBF
Manufacturer:
Linear Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AnpuLT3015ET-15#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR -15V 1.5A TO220-5
Manufacturer:
Linear Technology
Series:
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Negative
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
-30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
-15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.68V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
2.4 mA
Current - Supply (Max):
70 mA
PSRR:
50dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order LT3015ET-15#PBF on Anpu?
3. Are the LT3015ET-15#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT3015ET-15#PBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LT3015ET-15#PBF
Part Number LT3015ET-15#PBF
Manufacturer Linear Technology
Series -
Package/Case TO-220-5
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Negative
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) -30V
Voltage - Output (Min/Fixed) -15V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.68V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 2.4 mA
Current - Supply (Max) 70 mA
PSRR 50dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C