Linear Technology LT3020EMS8-1.2
Part No.:
LT3020EMS8-1.2
Manufacturer:
Linear Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuLT3020EMS8-1.2.pdf
Description:
LT3020 - IC VOLT REG FIXED 1 100
Manufacturer:
Linear Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.285V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
250 µA
Current - Supply (Max):
3.5 mA
PSRR:
60dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-MSOP
1. How to order LT3020EMS8-1.2 on Anpu?
3. Are the LT3020EMS8-1.2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT3020EMS8-1.2?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LT3020EMS8-1.5 LT3020EMS8-1.2
Part Number LT3020EMS8-1.5 LT3020EMS8-1.2
Manufacturer Linear Technology Linear Technology
Series - -
Package/Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 10V 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V 1.2V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.285V @ 100mA 0.285V @ 100mA
Current - Output 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) 250 µA 250 µA
Current - Supply (Max) 3.5 mA 3.5 mA
PSRR 58dB (120Hz) 60dB (120Hz)
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)