Linear Technology LT3020IDD-1.2#PBF
Part No.:
LT3020IDD-1.2#PBF
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLT3020IDD-1.2#PBF.pdf
Description:
LT3020 - 100MA LOW VOLTAGE, LDO
Package/Case:
8-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.285V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Supply (Max):
3.5 mA
PSRR:
60dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
8-DFN (3x3)
1. How to order LT3020IDD-1.2#PBF on Anpu?
3. Are the LT3020IDD-1.2#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT3020IDD-1.2#PBF?
Image LT3020IDD-1.2#PBF
Part Number LT3020IDD-1.2#PBF
Manufacturer Linear Technology
Series -
Package/Case 8-WFDFN Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.285V @ 100mA
Current - Output 100mA
Current - Quiescent (Iq) 250 µA
Current - Supply (Max) 3.5 mA
PSRR 60dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)