Linear Technology LT3055IDE-3.3#PBF
Part No.:
LT3055IDE-3.3#PBF
Manufacturer:
Linear Technology
Package:
16-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLT3055IDE-3.3#PBF.pdf
Description:
LT3055 - 500MA, LINEAR REGULATOR
Manufacturer:
Linear Technology
Series:
Package/Case:
16-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Bulk
Output Configuration:
Positive
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.59V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
130 µA
Current - Supply (Max):
25 mA
PSRR:
70dB (120Hz)
Control Features:
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-DFN (4x3)
1. How to order LT3055IDE-3.3#PBF on Anpu?
3. Are the LT3055IDE-3.3#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT3055IDE-3.3#PBF?
Image LT3055IDE-3.3#PBF
Part Number LT3055IDE-3.3#PBF
Manufacturer Linear Technology
Series -
Package/Case 16-WFDFN Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.59V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 130 µA
Current - Supply (Max) 25 mA
PSRR 70dB (120Hz)
Control Features Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C