Linear Technology LT3065HDD-2.5#PBF
Part No.:
LT3065HDD-2.5#PBF
Manufacturer:
Linear Technology
Package:
10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLT3065HDD-2.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 10DFN
Manufacturer:
Linear Technology
Series:
Package/Case:
10-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.51V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
110 µA
Current - Supply (Max):
25 mA
PSRR:
72dB (120Hz)
Control Features:
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
10-DFN (3x3)
1. How to order LT3065HDD-2.5#PBF on Anpu?
3. Are the LT3065HDD-2.5#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT3065HDD-2.5#PBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LT3065HDD-2.5#PBF
Part Number LT3065HDD-2.5#PBF
Manufacturer Linear Technology
Series -
Package/Case 10-WFDFN Exposed Pad
Packaging Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 45V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.51V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 110 µA
Current - Supply (Max) 25 mA
PSRR 72dB (120Hz)
Control Features Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 150°C