Littelfuse Inc. SLD5S36A
Part No.:
SLD5S36A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
AnpuSLD5S36A.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMTO-263
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
SLD5S
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
62A
Power - Peak Pulse:
3600W (3.6kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMTO-263
1. How to order SLD5S36A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SLD5S36A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SLD5S36A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SLD5S36A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SLD5S36A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SLD5S36A pin diagram, SLD5S36A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SLD5S36A
Part Number SLD5S36A
Manufacturer Littelfuse Inc.
Package/Case Nonstandard SMD
Series SLD5S
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 62A
Power - Peak Pulse 3600W (3.6kW)
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)