Littelfuse Inc. SLD6S26A
Part No.:
SLD6S26A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
AnpuSLD6S26A.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMTO-263
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
SLD6S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
109A
Power - Peak Pulse:
1800W (1.8kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMTO-263
1. How to order SLD6S26A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SLD6S26A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SLD6S26A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SLD6S26A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SLD6S26A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SLD6S26A pin diagram, SLD6S26A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SLD6S26A
Part Number SLD6S26A
Manufacturer Littelfuse Inc.
Package/Case Nonstandard SMD
Series SLD6S
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 109A
Power - Peak Pulse 1800W (1.8kW)
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)