Littelfuse Inc. SLD6S27A
Part No.:
SLD6S27A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
AnpuSLD6S27A.pdf
Description:
TVS DIODE 27VWM 43.6VC SMTO-263
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Nonstandard SMD
Series:
SLD6S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
27V
Voltage - Breakdown (Min):
29.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
43.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
106A
Power - Peak Pulse:
1800W (1.8kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMTO-263
1. How to order SLD6S27A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SLD6S27A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SLD6S27A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SLD6S27A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SLD6S27A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SLD6S27A pin diagram, SLD6S27A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SLD6S27A
Part Number SLD6S27A
Manufacturer Littelfuse Inc.
Package/Case Nonstandard SMD
Series SLD6S
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 27V
Voltage - Breakdown (Min) 29.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 43.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 106A
Power - Peak Pulse 1800W (1.8kW)
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)