Littelfuse Inc. SMA6L180A
Part No.:
SMA6L180A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
AnpuSMA6L180A.pdf
Description:
TVS DIODE 180VWM 292VC DO221AC
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Series:
SMA6L
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
180V
Voltage - Breakdown (Min):
201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.40A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-221AC
1. How to order SMA6L180A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMA6L180A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMA6L180A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMA6L180A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6L180A.
7.How to contact us to get technical supports, such as SMA6L180A pin diagram, SMA6L180A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMA6L180A
Part Number SMA6L180A
Manufacturer Littelfuse Inc.
Package/Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Series SMA6L
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 180V
Voltage - Breakdown (Min) 201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.40A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)