Littelfuse Inc. SMCG85CA-HR
Part No.:
SMCG85CA-HR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
AnpuSMCG85CA-HR.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC DO215AB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
SMCG-HR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
1. How to order SMCG85CA-HR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SMCG85CA-HR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SMCG85CA-HR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCG85CA-HR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMCG85CA-HR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMCG85CA-HRA SMCG85CA-HR
Part Number SMCG85CA-HRA SMCG85CA-HR
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series SMCG-HRA SMCG-HR
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11A 11A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)