Littelfuse Inc. SZ1SMB16AT3G
Part No.:
SZ1SMB16AT3G
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AnpuSZ1SMB16AT3G.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Capacitance @ Frequency:
965pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order SZ1SMB16AT3G on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SZ1SMB16AT3G is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SZ1SMB16AT3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SZ1SMB16AT3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SZ1SMB16AT3G.
Image SZ1SMB16AT3G
Part Number SZ1SMB16AT3G
Manufacturer Littelfuse Inc.
Package/Case DO-214AA, SMB
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 23.1A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency 965pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)