Littelfuse Inc. SZ1SMB18CAT3G
Part No.:
SZ1SMB18CAT3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AnpuSZ1SMB18CAT3G.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
465pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMB
1. How to order SZ1SMB18CAT3G on Anpu?
3. Are the SZ1SMB18CAT3G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SZ1SMB18CAT3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SZ1SMB18CAT3G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SZ1SMB18CAT3G
Part Number SZ1SMB18CAT3G
Manufacturer Littelfuse Inc.
Package/Case DO-214AA, SMB
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.5A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications -
Capacitance @ Frequency 465pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)