Littelfuse Inc. SZ1SMC26AT3G
Part No.:
SZ1SMC26AT3G
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuSZ1SMC26AT3G.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
SMC
1. How to order SZ1SMC26AT3G on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that SZ1SMC26AT3G is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the SZ1SMC26AT3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SZ1SMC26AT3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SZ1SMC26AT3G.
Image SZ1SMC26AT3G
Part Number SZ1SMC26AT3G
Manufacturer Littelfuse Inc.
Package/Case DO-214AB, SMC
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 35.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)